new

मीना र आभासबाट सम्मोहित भए पलेँटीदर्शक

Published Date: August 26, 2017

गायिका मीना निरौलाले अगष्ट महिनाको पलेँटीको शुरुवात दुईजना अग्रजगीतकार वैरागी काईंला र मञ्जुलका गीत ‘औंलाहरू चुमेर’र  ‘आज रातिसपनामा’ बाट गरिन् ।गायिका मीना संगीतकार आभासको एकल संगीतमाआफ्नो एकल साँझ गर्दै थिइन् । मीनाले अग्रजहरूका गीतबाट कार्यक्रम थालेकोसन्दर्भलाई जोड्दै संगीतकार आभासले भने “युवापुस्ताकी मीनाले अग्रजहरूकागीतबाट आफ्नो कार्यक्रम शुरु गर्नुलाई पलेँटीले दुई पुस्ता बीच सेतुको काम गर्नथालेको कुराको संकेत गरेको छ ।” त्यसको लगत्तै मीनाले महाकवि लक्ष्मीप्रसाददेवकोटाका दुईवटा गीत ‘जिन्दगीको मौसम’र ‘आप्सराको रुप’प्रस्तुत गरिन् ।

देवकोटाका गीतहरू प्रस्तुत भएको विगतको पलेँटी सम्झना गर्दै आभासलेदर्शकसित आफ्नो अनुभव बाँडे “देवकोटाको पलेँटी गर्ने क्रममा म निकै मनलगाएर धुन बनाइरहेको थिएँ, यी दुई गीत त्यसैबेला एक दुई दिनकै अन्तरालमाकम्पोज भएका हुन् ।”उनले देवकोटाको पलेँटीको क्षणलाई सम्झिए “मलाईसम्झना छ त्यस साँझ महाकविका सुपुत्र पद्म देवकोटा र कमलमणी दीक्षितलेमहाकविका बारेमा महत्वपूर्ण टिप्पणी गर्नु भएको थियो । हाम्रा आदरणीयकमलमणी अब हामी माझ हुनुहुन्न तर उहाँले पलेँटीप्रति देखाउनु भएको माया रप्रेरणा अहिले पनि हाम्रो मनमा रहिरहेको छ ।”

मीना निरौला मनिपुरमा हुर्केर विवाहपछि नेपाल भित्रिएकी गायिका हुन् मनिपुरका अग्रज कलाकार शान्तनु कुमार लिम्बु मार्फत् पलेँटीको सम्पर्कमाआएकी उनी सन् २००७ देखि यो सांगीतिक शृंखलासित आवद्ध छिन् । मीना यसअघि नेपाली भाषाका धेरै अविस्मरणीय साधक संगीतकार र गीतकारहरूकासाथ पलेँटीमा प्रस्तुत भइसकेकी छिन् । उनीसित नेपाली आधुनिक संगीतकामूर्धन्य व्यक्तित्वहरू अम्बर गुरुङ, शान्ति ठटाल, कर्म योञ्जन, रत्न शमशेर थापा,प्रेमध्वज, दिनेश अधिकारी लगायत थुप्रै अग्रजहरूसित पलेँटीमा सहभागी भएकोअनुभव छ । यसपालीको पलेँटी मीनाको जीवनको पहिलो एकल गायनको साँझथियो ।

“मीनाले विगतका पलेँटीमा अरू धेरै गीतकार, संगीतकारहरूलाई साथ दिएकीथिइन् । आज म उनलाई साथ दिँदै छु । आजको साँझकी मुख्य कलाकार मीनाहुन, मीनाले प्राप्त गरिरहेको लोकप्रियताले मलाई गर्व महशुस हुन्छ”आभासलेभने । “मीना अहिले मभन्दा धेरै लोकप्रिय छिन्”आभासले मुस्काउँदै भने ।

लगत्तै मीनाले प्रतिक्रिया जनाइन् “लोकप्रियताभन्दा ठूलो कुरा मैले पलेँटीमार्फत्आभास दाइ र धेरै अग्रज कलाकार र श्रोताहरूको माया र आशिर्वाद पाएको छु।”

त्यसपछि कार्यक्रमले अर्को चरणमा प्रवेश गरेको थियो । यस चरणमा कवि श्रवणमुकारुङका आधा दर्जन गीत प्रस्तुत गरिएको थियो । श्रवणका गीतमा रमाइलाक्षणका साथै मस्तिष्कलाई झकझकाउने खालका अभिव्यक्ति पनि थिए ।

हाम्रो सामाजिक परिवेशमा यदाकदा घट्ने असोचनीय घटनामाथि बनेको एउटागीत

बाबा मलाई मार्नै  भने तिमी आफैँ मार

आगोले जलाई विन्ति नमार

मान्छेलाई जिउन चाहिन्छ आगो

आगोलाई यसरी बिटुलो नपार

मीनाले यो गीत गाइरहँदा सबै दर्शकका आँखा रसाएका मात्र थिएनन् । कति तमुस्किलले हिक्का रोकिरहेका थिए । गीत गाइरहेकी मीना आफैँ पनि निकैभावुक भइरहेकी थिएन् । उनको गला पनि अवरुद्ध हुन खोज्दै थियो तर उनलेसंयमतापूर्वक गाइन् ।

“मीनाजी अहिले निकै लोकप्रिय हुनुहुन्छ । उहाँ त जिल्ला सदरमुकातिर चलेकामेला र प्रदर्शनीतिर व्यस्त हुनुपर्ने गायिका हो । जे होस उहाँले पलेँटीमा आएरप्रस्तुत हुन रुचाउनु राम्रो कलाकार हुने संकेत हो ।” मीनाका बारेमा बोल्दै गरेकाकवि श्रवणले भने । श्रवणले त्यसपछि नेपाली संगीतसित र कविहरूकासम्वन्धका बारेमा धारणा राखे “हामीले नारायणगोपाल, अम्बर गुरुङ, गोपालयोञ्जन जस्ता गायक संगीतकारलाई सुन्दै आएका छौं । त्यो पुस्ताले राम्रा रअर्थपूर्ण गीतका लागि हरिभक्त कटुवाल, भूपी शेरचन जस्ता कविहरूको खोजीगर्थ्यो । त्यो विगत थियो अहिले त्यस्तो भइरहेको छैन । अहिले संगीतकार, गायकर गीतकारहरूको सम्वन्ध धेरै व्यावसायिक भयो । यो अब लेनदेनको विषय भयो। गीतमा पद र पैसाले समेत प्रभाव पार्न थाल्यो ।”उनले आफ्नो धारण राखे । “तरआभास वर्तमानका थोरै संगीतकार मध्येका यस्ता संगीतकार हुन् जसलाई राम्राशब्द र कविताको शक्ति थाहा छ । उनी राम्रा गीतकानिम्ति कविहरूको पिछागर्छन् । खोज्छन् ।”श्रवणले प्रस्ट्याए ।

कवि श्रवणको अभिव्यक्तिपछि आभासले वितेका दुई वर्षमा आफूले गर्दै गरेकोनयाँ सृजनाको कुरो कोट्याए । आभासले गएको वर्ष गायिका मीना निरौला रबेनुका राईलाई साथमा लिएर नेपाली वर्णमाला, स्वरमाला र स–सानाबालबलिकाका लागि ‘नर्सरी राइम्स’ हरू तयार गरेका छन् । “मैलेबालबालिकाका निम्ति गरेका सृजनाहरूको रेकर्डिङदेखि सबै काम सकेरपब्लिकेसन नेपालयलाई जिम्मा लगाएको छु । नेपालयले तिनलाई मल्टिमिडियाप्याकेजका साथ श्रव्यदृश्य र पुस्तकका रुपमा ल्याउने तयारी गरिरहेको छ ।”आभासले जानकारी गराए ।

कार्यक्रमको समापन तिनै बालगीतहरूको झलकबाट भएको थियो ।

दुगुर दुगुर कुइरा दुगुर दुगुर कुइरा दुगुर दुगुर

दुगुर दुगुर  कुइरा तेरो घरमा चोर पस्यो

माथि आकाश खुल्ला  तँ किन आज भुईं बस्यो

आभास र मीनालाई वाद्यवादनतर्फ सुरज प्रधानले गीटार, दिनेश रेग्मीले कीबोर्ड,बुद्ध लामाले बाँसुरी, सुन्दर महर्जनले पर्कसन र शन्देश महर्जनले तबलामा साथदिएका थिए ।

लोकप्रिय